Společné investiční sudy whisky

Buďte u toho s námi, investujte do sudů s whisky, do investice, která zraje v čase.

Chcete investovat do whisky a také s námi budovat komunitní palírnu? Jste srdečně zváni. Tvořte s námi příběh hanácké whisky, pomozte nám ji navrátit do regionu skrz tiché společenství. Další informace s vámi velmi rád probere přímo majitel palírny TŌSH Distillery, Jiří Omelka, tel.: 606 602 036.

5 důvodů, proč investovat do našich sudů s whisky

1. Staletími prověřený produkt

Sladová whisky zraje v čase, což z ní dělá unikátní produkt. Whisky z Těšetic je nejstarší a nejdéle vyráběná whisky v Československu, potažmo v České republice. V TŌSH Distillery navazujeme na původní výrobní postupy.

Humnový slad, ušlechtilé kvasinky, dlouhá doba kvašení, přísný dohled nad destilací a řemeslně repasované dubové sudy od místních vinařů. To vše z naší sudové whisky dělá jedinečný lokální produkt s příběhem.

 

2. Ekologicky udržitelná výroba, podporující rozvoj regionu

Tak, jako je moravský vinařský trh oblíben pro svou vinařskou agroturistiku, má tento potenciál i naše whisky. Lokální suroviny, postupy destilace i zrání vychází z řemeslné práce a jedinečnosti moravského podnebí.

 

3. Alternativní investice do tradiční komodity

Oproti akciovým trhům, které čelí výkyvům zejména kvůli turbulentním makroekonomickým změnám, je poptávka po whisky ve světě konzistentní, přičemž milovníci a sběratelé whisky neustále hledají a rádi ochutnávají nové produkty.

Sudy whisky nadále překonávají tradiční investice, včetně zlata. (podle zprávy Braeburn Whisky 2022 Whisky Cask Market Report).

 

4. Mimořádná česká investiční příležitost

Likvidita, stabilita, rostoucí poptávka, omezená nabídka díky času potřebnému pro zrání whisky. To jsou důvody, proč se sudová whisky drží na předních příčkách komodity, do které má smysl investovat. Český trh je sudovou whisky zatím stále nenasycen, což z něj činí velkou příležitost pro investory.

 

5. Jsme společnost s vizí

Jsme moderní společnost s klasickým produktem. Chceme navrátit whisky do regionu a budovat agroturistiku s ohledem na lokální přístup a udržitelnost.

Povídání s majitelem

Jaká je vlastně vize společnosti a proč zrovna Tōsh whisky? O tom jsem si popovídala s majitelem společnosti, Jiřím Omelkou.

Je to sice delší povídání, ale může vám změnit život. Pusťte si do něj příběh nejstarší československé whisky. I po 50 letech se rodí a zraje na stejném místě. Buďte u toho. Jako tichý společník investujte spolu s námi do sudu whisky. Kvalitní časem prověřené komodity, která vás nezklame. A dál? Plánujeme vznik akciové společnosti. Zveme vás do naší komunity.

Chci investovat. Proč ale do whisky? A proč právě v TŌSH Distillery?

Whisky je obecně a dlouhodobě ideální investiční produkt. Velká stabilita, skvělá likvidita – to platí na celém světě. A není žádné tajemství, že zájem o whisky na straně spotřebitelů roste, včetně těch v Čechách a na Moravě. Whisky z TŌSH Distillery toho ovšem nabízí víc.

Co konkrétně?

Pokračujeme ve velkém příběhu první československé whisky King Barley. V roce 2023 jsme oslavili padesát let od jejího vzniku. I dnes se rodí a zraje v dubových sudech na stále stejném místě. U nás v Těšeticích, jedenáct kilometrů od Olomouce. Přidejte si k tomu aktuální růst zájmu o regionální prémiové produkty a jste jako investor doma.

Rozhodnuto. Chci investovat do whisky z TŌSH Distillery. Co dál?

Zpomalme, je několik možností. Kromě samotných lahví si u nás každý může koupit svůj soukromý sud či spolu s dalšími lidmi vlastní desetinu soukromého sudu. Jeho obsah po správné době zrání nalahvujeme, podáme si ruce a kupci soukromého sudu si svoji whisky odvezou. Klidně i s vlastní etiketou, s její výrobou rádi pomůžeme.

Tomu rozumím. Lahve mohou uložit do archivu, použít jako osobní dárek pro obchodní partnery či rodinu. Anebo se kamarádům pochlubit svojí vlastní whisky.

Přesně tak. Je tu ale další, mnohem zajímavější varianta. Stát se takzvaným tichým společníkem a podílet se přímo na rozvoji naší palírny. Stanete se součástí příběhu TŌSH Distillery a obnovy tradice nejstarší československé whisky.

Jak to funguje?

S tichým společníkem, jak zní de iure jeho role daná smlouvou, dáme společně dohromady finance potřebné k tomu, aby vznikl sud kvalitní hanácké whisky. My destilát vyrobíme, naplníme společně sud a uložíme na předem danou minimální dobu zrání. Až přijde čas, whisky nalahvujeme a prodáme. Po prodeji se s tichým společníkem rovným dílem podělíme o zisk.

 

Zní to zajímavě. Ale než se rozhodnu, zajímá mě, jak a proč tento koncept vznikl.

Rád to vysvětlím. Každá palírna whisky má ve svých začátcích – v našem případě při velkém restartu – období, kdy potřebuje peníze. Nic překvapivého, že? Finance se u nás mění na sladový destilát, jenž coby základ budoucí whisky musí ze zákona minimálně tři roky ležet a zrát v sudech. Leží a zatím nevydělává. My jsme teď ve fázi, kdy jsme do destilátu vložili všechny dostupné finance. Máme ale poměrně dost zájemců o další soukromé sudy, potřebujeme tak další cash flow pro výrobu sudů a také na dokončení rekonstrukce výroby sladiny.

Jasně. Ale rozvoj podniku se dá řešit úvěrem či vstupem velkého investora. Je to snazší a rychlejší cesta.

To nezpochybňuji. Mám zkušenosti z byznysu, tuto cestu znám. Ale v TŌSH Distillery to bude jinak. Pozvánka pro tiché společníky rozhodně není voláním o pomoc, nepotřebujeme žádnou rychlou záchranu v podobě jednorázové milionové injekce, neumíráme hlady. Trpělivě a poctivě budujeme komunitní palírnu, jež má fungovat dalších minimálně desítky let. Nespěcháme. Pro whisky je kromě lokality, kvalitních surovin, destilace a zrání v sudech zásadní i její vlastní příběh. A ten píšou lidé, ne banka.

Chápu, společné investiční sudy s tichými společníky jsou součástí plánu pro vznik a rozvoj komunitní palírny. 

Je to tak. Společnými sudy získáme malé investory a navzájem si vyzkoušíme, jak nám to spolu funguje. Pak se můžeme posunout dál.

Kam?

K akciové společnosti. To je cílová forma pro TŌSH Distillery. Navíc v komunitě tichých společníků vidím potenciál pro rozšíření distribuční sítě pro naši whisky. Společníci mohou mít, stejně jako my, své kontakty pro finální prodej lahví či celých sudů.

Zní to dobře. Zajímají mě však čísla. Jak se můj vklad coby tichého společníka konkrétně zhodnotí?

Počítáme s tím, že vklad tichého společníka a vklad palírny dohromady pokryje náklady na výrobu, zrání, lahvování a prodej. Držíme se při zemi, a tak kalkulujeme konečnou prodejní cenu lahve v částce 800 Kč. Při tomto předpokladu očekáváme roční zhodnocení investic minimálně kolem deseti procent. Navíc aktuálně mají naši spoluinvestoři unikátní příležitost vložit peníze i do sudů, které už dva roky zrají. Návratnost tak pro ně bude rychlejší.

Role tichého společníka a investice do whisky v TŌSH Distillery mě zajímá stále víc. Ale přece o svých penězích nerozhodnu na základě jednoho rozhovoru. Co teď?

Tomu rozumím a nabízím řešení. Teď bude nejlepší zavolat či napsat nebo rovnou dojet k nám do Těšetic. Potkáme se, vše probereme. Navíc zjistíte, jak to u nás vypadá. Nezastírám, že i pro mě je důležité poznat potenciálního nového společníka osobně. Řekl bych, že je to pro naše možné budoucí partnerství i nezbytné. Zavolejte, napište, přijeďte. TŌSH, zveme vás a těšíme se.

tosh soukromý sud bourbon nenakuřovaný

Varianta 1

Bourbon barrel – 190 litrů
nenakuřovaná sladina
3 roky zrání, cca 320 lahví

soukromý sud STR nakuřovaný

Varianta 2

Bourbon barrel – 190 litrů
nakuřovaná sladina
3 roky zrání, cca 320 lahví

tosh soukromý sud str nenakuřovaná

Varianta 3

STR barrel – 210 litrů
nenakuřovaná sladina
3 roky zrání, cca 335 lahví

tosh soukromý sud nakuřovaná

Varianta 4

STR barrel – 210 litrů
nakuřovaná sladina
3 roky zrání, cca 335 lahví